Free songs
header_good

Ochrona odgromowa anten

Ochrona odgromowa anten satelitarnych

Zestawy ochrony odgromowej anten

Szanowni Państwo,

Obecnie wymaga się, aby anteny RTV i SAT nie były narażone na bezpośrednie wyładowanie atmosferyczne, ale znajdowały się w strefie ochronnej instalacji odgromowej. Konstrukcji masztów antenowych nie łączy się bezpośrednio z instalacją odgromową, a ochronną iglicę odgromową odsuwamy od masztu wsporczego anteny na bezpieczną odległość (najczęściej rzędu 0,5 -1,5 m). Przy dużej wysokości masztu antenowego stosowanie dodatkowych zwodów pionowych (popularnie zwanych iglicami) może być kosztowne, w związku z czym do odprowadzenia prądu piorunowego używa się konstrukcji odgromowej wykorzystującej specjalne izolowane wsporniki dystansowe mocowane do masztu antenowego. Anteny satelitarne najczęściej chronione są oddzielną iglicą ustawioną na podstawie betonowej, jednak tam, gdzie jest to możliwe, antenę SAT warto lokalizować wewnątrz przestrzeni stożka ochronnego tworzonej przez iglicę odgromową chroniącą anteny RTV.


Zestaw do ochrony odgromowej anten RTV

Typowy zestaw do ochrony odgromowej anten RTV na wspornikach izolowanych może składać się z:

  1. iglicy odgromowej Al, której wysokość jest uzależniona od rozmiarów anten, tak aby zapewnić kąt osłonowy zgodny z wymaganiami norm (można założyć, że jego wartość, zależna od kategorii ochrony odgromowej obiektu, w większości przypadków nie będzie przekraczać 600),
  2. wsporników izolowanych do iglicy: 2-3 szt. na iglicę w zależności od długości iglicy,
  3. zacisku do podłączenia z przewodami instalacji odgromowej.

Zestaw do ochrony odgromowej anten satelitarnych

Zestaw do ochrony anteny SAT składa się z iglicy np. 2,5m na podstawie betonowej

Zgodnie w wymaganiami norm należy dodatkowo zamontować ograniczniki przepięć chroniące wzmacniacze i pozostałą część instalacji wewnętrznej. Najlepszym miejscem montażu tych ograniczników jest punkt wejścia kabli do budynku. Ograniczniki oczywiście muszą być połączone z uziemieniem, jednak przy takiej konfiguracji instalacji odgromowej, jak opisano powyżej, do uziemiania układów ochrony przed przepięciami należy wykorzystać instalację wyrównania potencjałów (PE) budynku, a nie instalację odgromową.


Układ ochrony przed przepięciami RST-SAT/TV

Typowy układ ochrony przed przepięciami RST-SAT/TV zawiera 8 szt. ograniczników torów koncentrycznych PolyPhaser MDS+24-F-F oraz 4 szt. ograniczników IS-75F-C1 wykonany w obudowie stalowej.

Układ w wersji ekonomicznej RST/L-SAT/TV zawiera 8 szt. ograniczników (Leutron) DataPro-SAT oraz 4 szt. ograniczników IS-75F-C1 wykonany w obudowie stalowej. Wersję tę zalecamy raczej do instalacji, gdzie występują urządzenia niższej klasy lub ewentualne zagrożenie jest dużo niższe.


W przypadku dodatkowych pytań prosimy o KONTAKT, a tymczasem zapraszamy do poniższych opracowań pana Andrzeja Sowy:

Bezpieczny montaż anten na dachach obiektów budowlanych

Bezpieczny montaż anten na dachach obiektów budowlanych

Ochrona odgromowa anten na dachach obiektów budowlanych

Ochrona odgromowa anten na dachach obiektów budowlanychRSS
Follow by Email
YouTube
FbMessenger
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
Copy link