Free songs
header_good

Nadchodzi ostatni etap cyfryzacji

We wtorek, 23 lipca 2013 roku, zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), nastąpi wyłączenie ostatnich w kraju emisji naziemnej telewizji analogowej.

23 lipca sygnał telewizji analogowej z nadajników: Giżycko, Jelenia Góra, Leżajsk oraz Ostrołęka zostanie zastąpiony przez sygnał z naziemnych multipleksów cyfrowych.

Równolegle, zdecydowana większość stacji doświetlających współpracujących z wyłączanymi analogowymi stacjami głównymi, zostanie zastąpiona przez stacje cyfrowe emitujące programy multipleksu trzeciego (MUX-3).

Naziemna telewizji cyfrowa w standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestial) to dostęp do bogatej oferty programowej i lepszej jakości sygnału.

Dzięki procesowi cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce, który zakończy się 23 lipca 2013 r., w miejsce dotychczas dostępnych kilku programów telewizji analogowej, możliwy będzie odbiór ogólnopolski nawet do 24 bezpłatnych programów telewizji cyfrowej.

Aktualnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 22 programów TV, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (w skrócie MUX).

Są to następujące programy:

  1. MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;
  2. MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
  3. MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka.

Osoby, które korzystają z oferty platform telewizji satelitarnej i kablowej zyskują alternatywę w postaci naziemnej telewizji cyfrowej. Jednakże jeśli nie planują zmiany w zakresie sposobu odbioru sygnału telewizyjnego, to z ich punktu widzenia proces przejścia od techniki analogowej do pełnego nadawania cyfrowego sygnału telewizji naziemnej będzie niezauważalny. Dla tych osób nie wiąże się to także z koniecznością wymiany telewizora lub dekodera.

Warunki odbioru sygnału DVB-T

VII etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych obejmie łącznie obszar 220 gmin, należących do 7 województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz lubuskiego, na którego terenie w listopadzie 2012 rok z sukcesem przeprowadzono I etap cyfryzacji telewizji naziemnej. Od 23 lipca na terenie objętym VII etapem cyfryzacji dostępne będą już tylko cyfrowe programy telewizyjne emitowane przez 10 stacji głównych oraz 13 stacji doświetlających małej mocy (tzw. gapfillery).

23 lipca sygnał naziemnej telewizji cyfrowej zastąpi sygnał analogowy na terenie:

  1. 65 gmin województwa dolnośląskiego;
  2. 61 gmin województwa podkarpackiego;
  3. 37 gmin województwa warmińsko-mazurskiego;
  4. 24 gmin województwa mazowieckiego;
  5. 20 gmin województwa podlaskiego;
  6. 7 gmin województwa lubelskiego;
  7. 6 gmin województwa lubuskiego.

Nowe emisje:

2013-07-23-NoweEmisje

Zmiany w obecnych emisjach DVB-T:

2013-07-23-Zmiany

0 Comments

Leave a Reply


RSS
Follow by Email
YouTube
FbMessenger
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
Copy link