Free songs
header_good

Konwertery satelitarne

Konwertery satelitarne LNB (Low Noise Block Converter)

Co to jest konwerter satelitarny?

Konwerter częstotliwości, nazywany LNB (Low Noise Block Converter), umieszcza się w ognisku anteny. Podstawowymi jego zadaniami są: przetworzenie fal padających na promiennik konwertera na sygnały elektryczne, wzmocnienie i przesunięcie sygnału z zakresu 10,7-12,75 GHz do zakresu 950-2150 MHz, który jest przetwarzany przez odbiornik satelitarny. Konwerter częstotliwości zasila się z odbiornika satelitarnego dwoma napięciami z zakresu 11-14 V, dla sygnału o polaryzacji pionowej V (Vertical) lub 16-18 V w przypadku polaryzacji poziomej H (Horizontal).

W instalacjach satelitarnych domowych są stosowane następujące konwertery do odbioru kanałów TV z jednego satelity:

  • • pojedynczy (single),
  • • podwójny (twin),
  • • poczwórny (quad).

Rodzaje konwerterów satelitarnych

Konwerter pojedynczy (single)

Nazywany single universal lub fullband (na cały zakres pasma Ku), dostarcza sygnał do jednego odbiornika satelitarnego.

Konwerter podwójny (twin)

Ma dwa wyjścia i dostarcza ten sam sygnał do dwóch odbiorników satelitarnych lub jednego odbiornika z dwoma wejściami LNB.

Konwerter poczwórny (quad)

Ma cztery wyjścia i dostarcza ten sam sygnał do czterech odbiorników lub dwóch z dwoma wejściami.

Konwerter poczwórny (quatro)

Ma cztery wyjścia, ale każde wyjście ma inny sygnał satelitarny i może współpracować tylko z multiswitchami (przełącznik sygnałów satelitarnych). Dołącza się do niego kilka odbiorników satelitarnych, które mogą odbierać jednocześnie różne kanały z tego samego satelity.


Konwertery monoblock

Drugą grupę stanowią konwertery do odbioru z dwóch satelitów typu monoblock, monoblock twin i monoblock quad.

Konwertery monoblock to dwa konwertery w jednej obudowie tak ustawione względem siebie, że mogą odbierać jednocześnie sygnały z dwóch najpopularniejszych satelitów Astra 19°W i Hot Bird 13°E, oddalonych od siebie o 6°, i dostarczać je do odbiornika.

W wersji monoblock twin konwerter ma dwa wyjścia i dostarcza je do dwóch odbiorników lub do jednego z dwoma wejściami LNB, a w wersji monoblock quad do czterech pojedynczych lub dwóch z dwoma wejściami odbiorników satelitarnych.

Uwaga! Konwertery quad i quatro wyglądają tak samo, ale wytwarzają inne sygnały. Konwerter quatro nie może współpracować bezpośrednio z odbiornikiem satelitarnym, konieczny jest specjalny przełącznik sygnałów (multiswitch). Należy upewnić się u sprzedawcy lub w instrukcji, jakie sygnały wytwarzają konwertery.

Odbiór programów z dwóch satelitów jest możliwy także przy pomocy dwóch pojedynczych konwerterów zamontowanych na antenie w specjalnym uchwycie w tzw. układzie zeza, ale montaż ich o ustawienie są trudniejsze niż konwertera monoblock.


Konwertery unicable

Popularność zyskują specjalne konwertery unicable, zawierające w jednej obudowie konwerter quatro, multiswitch i cztery układy routera SCR (Sat Channel Router). Na wyjściu każdego routera znajduje się filtr pasmowy, wydzielający pasmo przeznaczone dla jednego tunera. Do transmisji sygnału do 4 tunerów wykorzystuje się 4 częstotliwości (1210 MHz, 1420 MHz, 1680 MHz, 2040 MHz), z których każda zostaje przypisana do tunera. Jest też jedno wyjście Legacy (950-2150 MHz) do dołączenia zwykłego odbiornika DVB-S. Funkcję SCR musi mieć także odbiornik satelitarny.

Odmiennie niż ma to miejsce w zwykłym konwerterze wyboru odbieranego transpondera dokonuje się w konwerterze, który jest sterowany z tunera satelitarnego.


Parametry konwertera

Najczęściej podawanym parametrem konwertera jest poziom szumów. Im ta wartość jest mniejsza, tym konwerter jest lepszy.

Rada! Jeśli nie chcesz kupować dużej anteny, zainwestuj w dobry konwerter o małym współczynniku szumów.

Konwerter optyczny – rewolucja w technice satelitarnej

W niedalekiej przyszłości tradycyjny konwerter satelitarny zastąpiony zostanie konwerterem optycznym. Technika optyczna światłowodowa rozwiązuje szereg problemów.

Przewód światłowodowy znacznie mniej tłumi sygnał niż miedziany koncentryczny i jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, można go prowadzić obok kabli wysokonapięciowych czy silnika elektrycznego. Jest cienki (3 mm grubości) i łatwo się układa.

Konwerter-Optyczny

Stacker konwertera

Sam konwerter ma wbudowany tzw. stacker, który przetwarza cztery kombinacje pasmo/polaryzacja w jeden sygnał cyfrowy w przedziale od 0,95 do 5,45 GHz, a następnie w sygnał optyczny, przesyłany światłowodem. Ponieważ strumień świetlny niesie w sobie pełne pasmo sygnału, można podłączyć do jednego światłowodu dowolną liczbę odbiorników pracujących zupełnie niezależnie, stosując rozdzielacze optyczne.

Stwarza to wyjątkowo prosty system dystrybucji sygnału do wielu mieszkań. Do mieszkania wchodzić będzie jeden kabel, będący źródłem sygnału, który będzie rozdzielany na sygnały, np. odbiornika DVB-S z dwoma tunerami, a kolejne odbiorniki mogą być w sypialni i w pokoju dziecka. Przy zastosowaniu klasycznej instalacji wymagane byłyby: konwerter quatro, cztery kable od konwertera, multiswitch i cztery kable do odbiorników.



RSS
Follow by Email
YouTube
FbMessenger
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
Copy link
URL has been copied successfully!