Free songs
header_good

Akcesoria anten DVB-T

Akcesoria do anten DVB-T

Akcesoria do anten naziemnych

Akcesoria do anten naziemnych DVB-T

Przy kupnie anteny wieloelementowej należy zwrócić uwagę, czy ma wszystkie elementy. Brak na przykład symetryzatora w antenie wieloelementowej może uniemożliwić odbiór sygnału TV ze względu na niedopasowanie elektryczne.


Symetryzator do anteny DVB-T

Symetryzator

We wszystkich antenach oprócz logarytmicznej jest konieczny symetryzator, czyli transformator impedancji do dopasowania elektrycznego anteny do kabla koncentrycznego 75 Ω. Typowy dipol antenowy ma wyjście symetryczne o impedancji 300 Ω, natomiast kabel koncentryczny jest obciążeniem niesymetrycznym o impedancji falowej 75 Ω. Dlatego aby połączyć antenę z kablem koncentrycznym, zachowując dopasowanie, należy zastosować element pośredniczący, czyli symetryzator.

Symetryzator jest urządzeniem pasywnym, wykorzystującym transformator do zmiany impedancji oraz przejścia z linii symetrycznej na niesymetryczną. W antenach pokojowych i panelowych jest on już zamocowany na stałe. W antenach wieloelementowych powinna być puszka, znajdująca się blisko dipola, zawierająca płytkę symetryzatora. Para jego wyprowadzeń jest połączona z dipolem, druga para zacisków służy do zamocowania kabla koncentrycznego.


Wzmacniacze do anten DVB-T

Czy potrzebny wzmacniacz antenowy?

Podstawową zasadą przy wyborze anteny jest unikanie stosowania wzmacniaczy antenowych, ponieważ generują szumy własne, co zmniejsza poziom sygnału użytecznego.

Wzmacniacz antenowy nie poprawi sygnału antenowego, ponieważ niezależnie od od jego jakości nie może przetworzyć złego sygnału na sygnał dobry. Jeżeli na wejściu wzmacniacza poziom sygnału użytecznego do szumu jest mały, to sygnał na wyjściu nie może być lepszy niż na samej antenie.

Najlepiej szukać anteny o większym zysku niż ze wzmacniaczem. Jednak tam, gdzie jest konieczne dodatkowe wzmocnienie, w terenie zalesionym, górzystym i w bardzo dużej odległości od nadajnika, a także przy bardzo długim kablu antenowym (powyżej 20 m) z kilkoma rozgałęźnikami do kilku gniazd, konieczne jest zastosowanie wzmacniacza.

Przedwzmacniacze do anten DVB-T

Wzmacniacz antenowy, nazywany także przedwzmacniaczem, powinien być umieszczony możliwie najbliżej anteny w puszce. Zazwyczaj ma on stałe wzmocnienie, co może przesterowywać sygnał, jeżeli antena jest blisko nadajnika. Może być on w postaci płytki drukowanej, zazwyczaj prostokątnej, umieszczonej w obudowie plastikowej, lepsze mają ekranowaną metalową obudowę ze złączem F lub mogą być montowane w metalowej osłonie o średnicy niewiele większej niż kabel koncentryczny, jeśli antena ma wyjście z symetryzatora złączem F. Jeżeli wzmacniacz ma ręczną regulację wzmocnienia, można wtedy dopasować wzmocnienie do potrzeb instalacji tak, aby nie przesterować wejścia odbiornika zbyt silnym sygnałem, co może powodować zanik obrazu, lub wzmocnić sygnał, aby skompensować straty spowodowane długością kabla koncentrycznego.

Wzmacniacze z automatycznym wzmocnieniem do anteny DVB-T

Wzmacniacze z automatycznym wzmocnieniem

Nowością są anteny z automatycznym poziomem regulacji sygnału wyjściowego. Wielkość sygnału wyjściowego jest istotna dla wytworzenia prawidłowego obrazu. Jeśli poziom jest za mały, obraz może się nie pojawić, będzie się zatrzymywał lub pojawi się mozaika, a jeśli za duży – sygnał będzie przesterowany i obraz także będzie zakłócony. Problem ten rozwiązuje wzmacniacz z automatycznym poziomem regulacji sygnału, który wytwarza optymalną jego wartość.


Filtry do anten DVB-T

Filtry

Dodatkowym problemem wzmacniaczy jest wzmacnianie zakłóceń z nadajników telefonii komórkowej i generowanych przez samochody.

W antenach są stosowane specjalne filtry przeciwzakłóceniowe, np. CB, GSM, LTE. Przykładem może być niewielki wzmacniacz, w którym płytkę wzmacniacza zamknięto w obudowie tulejowej z wtykiem i gniazdem typu F wygodnej w montażu.

Wzmacniacz ma wzmocnienie 20dB i filtry GSM i CB. Firma Comsat jako pierwsza wprowadziła na rynek filtry eliminujące zakłócenia sygnału DVB-T pochodzące z nadajników i urządzeń wykorzystujących technikę LTE, czyli mobilny internet nadawany w paśmie 800 MHz. Problem w odbiorze spowodowany zakłóceniami LTE pojawi się w 2013 roku.

Anteny telewizyjne umieszczone w bliskości nadajnika LTE mogą odbierać jego sygnał, który zakłóci obraz telewizyjny z anteny. Źródłem zakłóceń może być także tablet lub laptop odbierający sygnał mobilnego internetu w domu. Problem wynika z bliskości położenia pasm nadawania telewizji DVB-T i internetu LTE. Nowe anteny mogą odbierać kanały do 69 włącznie, a więc także sygnał LTE.

Zakłócenia w antenach DVB-T

Dlatego należy już dziś wykorzystać filtry LTE przy projektowaniu lub modernizacji instalacji DVB-T. Problem ten można rozwiązać na kilka sposobów. Najprostszy to kupienie anteny, która ma wbudowany filtr odcinający sygnał LTE. Polecane tu są anteny Falcon o dużym wzmocnieniu do 790 MHZ i dużym tłumieniu w paśmie 800 MHz. Posiadacze zwykłych anten na kanały 21-69 mogą dokupić filtr LTE. Ma on złącze typu F i montuje się go między anteną a telewizorem lub odbiornikiem DVB-T (najlepiej przy telewizorze). Do wyboru są dwa filtry, różniące się liczbą wyjść. W bardziej skomplikowanych instalacjach, doprowadzających sygnał telewizyjny DVB-T do kilku telewizorów, należy użyć wzmacniaczy sygnału DVB-T, najlepiej z wbudowanym filtrem LTE.

filtr-LTE

Zasilanie wzmacniaczy antenowych

Zasilanie wzmacniaczy antenowych

Napięcie zasilania wzmacniacza antenowego

Wzmacniacz antenowy może być zasilany na trzy sposoby:

  • • z zasilacza zewnętrznego
  • • z wejścia antenowego odbiornika DVB-T
  • • z wejścia USB komputera

Przy zakupie anteny ze wzmacniaczem warto zwrócić uwagę na jego napięcie zasilania. Do tej pory było to najczęściej napięcie 12 V z zewnętrznego zasilacza. Zaletą wzmacniaczy w antenach DVB-T jest zasilanie napięciem 5 V – odbiorniki DVB-T zgodne za standardem telewizji cyfrowej dostarczają napięcie 5 V do wzmacniacza. Upraszcza to znacznie instalację. Wystarczy dołączyć kabel antenowy do wejścia antenowego i w menu odbiornika wybrać opcję zasilania wzmacniacza, co eliminuje zasilacz zewnętrzny. Niektóre anteny zalecane do współpracy z odbiornikami DVB-T komputerowymi mogą być zasilane z wejścia USB komputera, co także eliminuje zewnętrzny zasilacz. Starsze wzmacniacze zasilane napięciem 12 V mogą być zasilane tylko z zewnętrznego zasilacza lub źródła napięcia 12 V, np. zapalniczki samochodowej.


Zwrotnice do anten DVB-T

Zwrotnice antenowe

Napięcie zasilania wzmacniacza antenowego

Jeżeli planowane jest w domowej instalacji dostarczenie do kilku telewizorów lub odbiorników radiowych, DVB-S i DVB-T sygnałów z kilku anten (np. radiowej UKF, telewizyjnej, satelitarnej), jednym kablem, pomocna będzie zwrotnica. Zwrotnica (np. AMS ZA-101M) z czterema wejściami jest najbardziej uniwersalnym i przyszłościowym rozwiązaniem pozwalającym łączyć kilka elementów zestawu antenowego.

Stosowana jest jako element sumujący sygnały z czterech anten, montowana na maszcie antenowym, w pobliżu zestawu antenowego. Możliwe jest przesyłanie zasilania do przedwzmacniacza antenowego przez wejście UHF2. Zwrotnica dzięki dwóm pasmowym wejściom UHF pozwala na sumowanie sygnałów z dwóch nadajników telewizji DVB-T. Wejście VHF wykorzystane może być w przyszłości do odbioru cyfrowego radia DAB, natomiast wejście FM pozwala na podłączenie anteny radia analogowego. Konstrukcja obudowy zapobiega przedostawaniu się deszczu do wnętrza zwrotnicy. Montaż na maszcie jest czynnością prostą dzięki plastikowej opasce. Do zestawu dołączone są gumowe osłonki zabezpieczające złącza przed dostępem wody. Inny rodzaj zwrotnicy np. Technisat combiner, umożliwia sumowanie sygnału w jednym kablu anteny naziemnej i satelitarnej. Aby otrzymać określony sygnał satelitarny lub naziemny DVB-T, stosuje się gniazda abonenckie, które mają wyjścia filtrami przepuszczającymi dane pasmo częstotliwości.



RSS
Follow by Email
YouTube
FbMessenger
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
Copy link